Demiryollarında en önemli hedef güvenli ulaşımı sağlamaktır. Meydana gelen kazalarda oluşan kayıplar, hem toplum ve ülke ekonomisi için hem de ölümlerden ya da yaralanmaların beraberinde getirdiği maddi ve manevi hasarları içerir. Demiryollarında en fazla kaza, demiryollarının karayolları ile kesişme noktaları olan hemzemin geçitlerde meydana gelmektedir. Hemzemin geçitlerin yeterince kontrol altına alınmamış olması ve taşıt sürücülerinin ve yayaların dikkatsiz oluşları kazalara sebep olmaktadır. Tren makinisti, geçidi fren mesafesinden önce görebilmelidir. Fren mesafesi minimum 700 metre olup bu mesafe yolun eğimi ve tren hızlarına göre artabilir.

Mevcut durumda 3 tip hemzemin geçit bulunmaktadır:
1. Bariyersiz bekçisiz,
2. Bariyerli bekçili,
3. Bariyerli otomatik kumandalı.

Hemzemin geçitlerde kazaları önlemek için kullanılan Erken Uyarı Sistemleri’nde hemzemin geçitlere yerleştirilecek kameralar ile tren raylarının üzerinde araç ya da insan olması durumunda hemzemin geçide yaklaşmakta olan trene sesli ve / veya görüntülü uyarı verilmektedir. Trenlerin içerisine makinistin görebileceği şekilde yerleştirilecek olan kiosk tipi ekran (10’’ Android Tablet) aracılığı ile alarm oluşması (araç ya da yaya bulunması) durumunda hemzemin geçidin anlık görüntüsü aktarılmaktadır. Bu işlem için özel mobil bir uygulama yer almakta ve güzergah üzerinden geçebilecek tüm trenlere tesis edilmektedir. GPS üzerinden konumlandırma ve alarm doğrulaması yapılmaktadır.

Hemzemin geçitlere yerleştirilen kameralar aracılığı ile, görüntü işleme teknikleri kullanılarak, raylar üzerinde bir nesne olup olmadığı tespit edilmektedir. Sistemde raylar üzerinde bir araç ya da yaya bulunması durumunda 500 Mt. / 1000 Mt. / 2000 Mt. mesafeden trene uyarı verilebilmektedir.

Erken uyarı sistemi kapsamında, hemzemin geçitte; 1 adet IP Kamera, 1 adet IP66 Muhafaza (IR LED , PoE Besleme dahil), Görüntü işleme amaçlı bir endüstriyel PC (Arm PC), Kamera görüntüleri ve alarm verilerinin aktarılması için bir adet 3G Modem bulunmaktadır. Erken uyarı sistemi kapsamında, trende; 1 adet 10’’ Android Tablet (Kiosk montajlı), GPS pozisyonunu ve alarm takibini yapabilmek için 3G aboneliği bulunmalıdır. Mobil uygulama da sistem kapsamında yer almaktadır.

Bu sistemin faydaları;

1. Hemzemin geçitlerde meydana gelecek kazaların önüne geçilmesi,
2. Maddi ve manevi kayıpların önlenmesi,
3. Demiryolu otoritelerinin prestijinin ve otoriteye olan güvenin artması.