Güneş Enerjili Flaşör”, “LED’li Flaşör”, “Işıklı Flaşör”, “Sis Flaşörü”, “Senkron Flaşör”, “Güneş Enerjili Sinyal Verici”, “Solar Sinyalizasyon”, “Tekli Flaşör”, “Tekli Sinyal Verici” gibi isimlerle de anılan Solar Flaşör, güneş enerjisi ile (güneş paneli ve aküler ile) çalışan ve enerji hattına ihtiyaç duymayan, ışık kaynağı olarak LED’leri veya Power LED’leri kullanan, yanıp sönen (fasılalı yanan, flash yapan), genelde 24 saat çalışan trafik sinyalizasyon ürünüdür. Tak çalıştır şeklinde bir ürün olan solar flaşörlerin kurulumu çok kolaydır. İlgili direk veya montaj yerine takıldıktan sonra altında yer alan butona basılarak çalışması sağlanır. Altyapı işlemlerine ve kablolamaya ihtiyaç duymaz. Aküsü içinde ve paneli üstünde olduğundan, bunlarla ilgili bir kuruluma da gerek bulunmamaktadır. Solar Flaşörler, yollarda sürücüleri daha etkin uyarmak, trafik ve yol güvenliğini artırmak amacıyla kullanılmaktadır.

Solar Flaşörlerin uzun ömürlü olabilmesi için mutlaka güneş alan noktalara takılması, gölge olan noktaların kullanılmaması, güneş paneli açısının güneşin durumuna göre en uygun yön ve açıda ayarlanması ve en az yılda bir iç kontrol ve bakımının yapılması gerekir. Kullanılacak olan bölgenin güneşlenme durumuna göre panel ve akü seçimi yapılmalıdır(10 Watt veya 20 Watt / 7 Ah veya 18 Ah). Kullanılacak olan güneş panelleri mutlaka IEC 61215 sertifikalı; aküler ise TS 1352 belgeli (TSE belgeli) olmalıdır. Flaşör gövdesi hem montajı kolay hem de sağlam olması açısından %100 PC malzemeden imal edilmelidir. Solar flaşörler dış ortamda çalışacağından en az IP 55 sızdırmazlık sınıfına sahip olmalıdır. Flaşör dış şeffaf camı da PC malzemeden üretilmiş olmalıdır. Solar flaşör içerisinde yer alan şarj regülatörü ve kontrol kartı hem aküyü sağlıklı bir şekilde şarj etmeyi sağlamalı, hem de yanıp sönme hızını ayarlamaya imkan vermelidir. Genelde Kırmızı veya Sarı LED’li olarak üretilen solar flaşörlerde LED tipi 10 mm çaplı veya Power LED olabilmektedir. Solar flaşörlerde kullanılacak olan malzemelerin belgeli ve kaliteli olması flaşör ömrünü daha uzun tutacaktır. Solar flaşörler 2 yıl garantili olmalıdır.

Solar Flaşörler kullanım yerlerine göre değişik ölçü veya tiplerde olabilir. 300 mm çaplı (12 inch Solar Flaşör) Solar Flaşörler, genelde 2 şerit üstü yollarda, refüj başlarında, tünel ve köprü girişleri öncesinde, tehlikeli virajlarda, sürüş hızının yüksek olduğu yollarda, sinyalize kavşak öncesinde uyarı amaçlı olarak kullanılırken; 200 mm çaplı (8 inch Solar Flaşör) Solar Flaşörler fabrika, üniversite vb. kampüs alanları içerisinde, okul ve hastane önlerinde, çocuk trafik eğitim parklarında, sürüş hızının düşük olduğu yerlerde kullanılır.